Fundacja dla Zwierząt | www.argos.org.pl

Raport 2006: woj. zachodniopomorskie

W województwie jest 114 gmin. Z 97, które udzieliły informacji, 87 podejmowało jakieś działania wobec bezdomnych zwierząt. Zajęto się ponad 5 tys. zwierząt wydając na to prawie 2,5 mln. zł.

Prawo miejscowe

68 gmin, czyli ponad połowa, miało uchwały o wyłapywaniu bezdomnych zwierząt. 18 uchwał powołuje się na pozytywną opinię organizacji społecznej (TOZ O/Koszalin, TOZ "Animals" w Białogardzie). Uchwały nie wskazują schronisk w jakich mają być umieszczone zwierzęta.

6 uchwał przewiduje przekazanie zwierząt "na własność" schronisku w którym zostaną umieszczone: Bierzwnik, Darłowo w., Dębno, Drawno, Stare Czarnowo, Świnoujscie.

4 uchwały zawierają "lokalne interpretacje" ustawowo określonej dopuszczalności uśmiercania zwierząt: Białogard w. Kalisz Pomorski, Kamień Pomorski, Malechowo

Uchwała gminy Rąbino przewiduje, że to hycel a nie gmina zawrze umowę ze schroniskiem.

Trzy gminy (Białogard, Drawsko Pomorskie, Karlino) powierzą wyłapywanie zwierząt w celu zapewnienia im opieki tylko podmiotom posiadającym zezwolenie na działalność ochrony przed bezdomnymi zwierzętami.

Dwie gminy, Łobez i Tuczno wyraźnie stwierdzają, że zwierzęta mają zapewnioną dożywotnią opiekę w schroniskach.

Wyłapywanie

Rynek usług wyłapywania, dostępnych dla wszystkich gmin, zdominowany jest przez dwie firmy, działające w dwóch częściach województwa:

 • Jerzy Harłacz (schronisko w Białogardzie). Wyłapano ponad 557 psów psy z terenu 29 gmin północno-wschodniej części województwa. W ewidencji brakuje co najmniej 251 psów.
 • Zbigniew Kossewski (firma "Animal Control" z Polic) wyłapała 343 psy z 18 gmin południowo-zachodniej części województwa. Nieznany jest los 205 psów.

Fikcyjne schronisko w Policach

Oprócz schronisk, wyłapywaniem zajmują się sporadycznie także Straż Miejska (Mirosławiec, Darłowo), Ochotnicza Straż Pożarna (Sianów) i spółki gminne (Gryfino, Stargard). Najwięcej gmin obsługuje schronisko w Białogardzie (ok. 30). Po kilka gmin współpracuje ze schroniskiem w Stargardzie, w Kołobrzegu i schroniskiem w Jędrzejewie w woj. wielkopolskim.

Oprócz Wielkopolski, bezdomne psy z województwa trafiały na Śląsk (z Dębna do Miedar) i do woj. pomorskiego (z Polanowa do Małoszyc i ze Sławna do Słupska).

Schroniska

Ponad połowę psów przyjętych do schronisk w województwie przypda na schronisko miejskie w • Szczecinie, które na tle podobnych schronisk w Polsce przyjmuje dużo zwierząt i szybko nimi obraca z wysokim procentem zwierząt utraconych (35%). Szczególną cechą tego schroniska jest wyjątkowo niski budżet 263 zł w przeliczeniu na jednego przyjętego psa (średnia dla województwa: 473 zł, dla kraju: ok. 600 zł).

Pozostałe schroniska (w nawiasie ilość przyjętych psów w 2006 r.):

Szczecin, Stargard i Kołobrzeg przyjmują także zwierzęta z innych gmin. Urzędowe dane z Kołobrzegu mówią o przyjęciu w 2006 roku 22 psów, podczas gdy gminy skierowały ich tam ponad 155.

Schroniskami dla bezdomnych zwierząt są też dwie lecznice weterynaryjne:

 • Tadeusz Soroka, Sikorki k/Nowogardu (77)
 • Ryszard Baum, Dębno (133)

Usługi weterynaryje mogą zastępować prowadzenie schronisk, jak to prawdopodobnie dzieje się w Darłowie, gdzie Straż Miejska wyłapała aż 65 agresywnych psów, które poddano "usłudze weterynaryjnej" bez wożenia do schronisk. Oprócz tego 5 bezpańskich psów umieszczono w schronisku w Kołobrzegu. Podobne usługi świadczył lekarz weterynarii w gminie wiejskiej Sławno (10 psów).

Lokalne punkty opieki nad bezdomnymi zwierzętami, także tymczasowej, organizowały gminy:

 • Cedynia (4)
 • Choszczno
 • Golczewo (3)
 • Międzyzdroje (6)
 • Myślibórz
 • Recz (5)
 • Szczecinek (zabrał swoje zwierzęta ze schroniska w Jęrzejewie (WP) i umieścił azylu na terenie gminy)