Warmi.01.44.691
2002-12-14 zm. Warmi.02.155.2095 §1
UCHWAŁA Nr XXVIII/221/2001
Rady Gminy Jonkowo
z dnia 5 kwietnia 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad utrzymania zwierząt domowych i gospodarskich, obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, wyłapywania bezdomnych zwierząt i dalszym z nimi postępowaniu oraz wyznaczania obszarów podlegających obowiązków deratyzacji i terminach jej przeprowadzenia.
(Olsztyn, dnia 31 maja 2001 r.)
Na podstawie art. 4 punkt 4,5,6 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości, i porządku w gminach /Dz. U. Nr 132 poz. 622 z późniejszymi zmianami/, art. 11 ust.1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt /Dz. U. Nr 111 poz. 724 z późniejszymi zmianami/ art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym /Dz. U. z 1996r. Nr 13 poz. 74 z późniejszymi zmianami/ oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 1998 roku w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt /Dz. U. Nr 116 poz. 753 po uzgodnieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Olsztynie i po zasięgnięciu opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie i Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami w Polsce Zarządu Okręgu w Olsztynie Rada Gminy Jonkowo ustala co następuje:
§ 1. Uchwala się szczegółowe zasady dotyczące:
1) obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe
2) utrzymania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolnej
3) wyłapywania bezdomnych zwierząt i dalszym z nimi postępowaniu
4) postępowania ze zwierzętami bezdomnymi i wolno żyjącymi
5) wyznaczania obszarów podlegających obowiązkowi deratyzacji i terminach jej przeprowadzenia
§ 2. Zasady o których mowa w § 1 stanowią załącznik do niniejszej uchwały.
§ 3. Do kontroli przestrzegania niniejszych zasad upoważniony jest pracownik Urzędu Gminy oraz inne organy na podstawie odrębnych przepisów.
§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Jonkowo.
§ 5. Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wojewody Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.

ZAŁĄCZNIK(1)
SZCZEGÓŁOWE ZASADY UTRZYMANIA ZWIERZĄT DOMOWYCH I GOSPODARSKICH NA TERENIE GMINY JONKOWO
Rozdział I
Postanowienia ogólne.
Ilekroć w szczegółowych zasadach jest mowa:
1) o zwierzętach domowych - rozumie się przez to zwierzęta tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu lub innych odpowiednich pomieszczeniach, utrzymywanych przez człowieka dla towarzysza
2) o zwierzętach - rozumie się przez to zwierzęta utrzymywane przez człowieka w celach hodowlanych i produkcyjnych
3) o zwierzętach bezdomnych - rozumie się przez to zwierzęta domowe i gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały; porzucone przez człowieka a niema możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały
4) nawozach naturalnych - rozumie się przez to odchody zwierząt, obornik, gnojówkę i gnojowicę, przeznaczone do rolniczego wykorzystania.
Rozdział II
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe.
Osoby utrzymujące na obszarze gminy Jonkowo zwierzęta domowe są zobowiązane do:
1) sprawowania nad nimi stałej opieki
2) zachowania środków ostrożności i zasad bezpieczeństwa a mianowicie:
a) nie pozostawiania zwierząt bez nadzoru osób dorosłych jeżeli nie są one należycie zabezpieczone
b) na terenie ogólnodostępnym wyprowadzania psów wyłącznie na smyczy, a jeżeli uzasadnia to wielkość lub agresja psa także w kagańcu. Nie dotyczy to miejsc ogrodzonych i oznakowanych przeznaczonych do swobodnego puszczania psów jeżeli takie miejsca zostaną wyznaczone
3) zaopatrzenia psów w znaki identyfikacyjne wydane przez sołtysów.
4) terminowego przeprowadzania szczepień przeciwko wściekliźnie
5) usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta domowe na klatkach schodowych i terenach służących do wspólnego użytku
6) przestrzegania zakazu wprowadzania zwierząt na tereny służące do zabawy dla dzieci, na tereny szkół, przedszkoli, sklepów spożywczych, lokali gastronomicznych /z wyjątkiem "ogródków"/, aptek, pomieszczeń biurowych, plaż i kąpielisk, targowisk oraz innych obiektów, których administracja wprowadzi taki zakaz.
Rozdział III
Utrzymanie zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolnej.
1) Utrzymywanie zwierząt nie powinno powodować zanieczyszczania powietrza, gleby, wody oraz nie powinno stanowić uciążliwości dla ludzi przebywających w ich otoczeniu.
2) Zabrania się zanieczyszczania podwórzy domów mieszkalnych, ulic i innych miejsc publicznych odchodami zwierząt, przeznaczoną dla nich karmą lub ściółką, odpadkami bądź innymi nieczystościami.
3) Teren utrzymania zwierząt, bezpośrednie jego otoczenie oraz pomieszczenia dla zwierząt należy utrzymywać w czystości.
4) Z pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta nieczystości płynne muszą być odprowadzane za pomocą szczelnych urządzeń kanalizacyjnych do kompostowni i zbiorników. Ze zbiorników nieczystości należy usuwać w sposób mechaniczny za pomocą urządzeń asenizacyjnych.
5) Obowiązuje zakaz składowania nawozu naturalnego w odległości do 10 m od krawędzi jezdni drogi utwardzonej, 30 m od budynków mieszkalnych oraz na skłonach terenowych, jeśli może to spowodować spływ odcieku na sąsiednią nieruchomość
5a) Przewóz nawozów naturalnych winien odpowiadać wymaganiom wynikającym z ustawy z dnia 26 lipca 2000 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. Nr 89 poz. 991 z 2000 r.).
6) Wybiegi dla zwierząt powinny być ogrodzone w sposób nieumożliwiający wydostanie się zwierząt na zewnątrz.
7) Zabrania się utrzymania zwierząt futerkowych roślinożernych i gołębi:
a) wewnątrz mieszkań,
b) w pomieszczeniach nie przeznaczonych do tego celu /strychy, piwnice, garaże/,
c) na terenach ujęć wodnych oraz stref ochronnych tych ujęć.
Rozdział IV
Wyłapywanie bezdomnych zwierząt i dalsze z nimi postępowanie.
1) W celu zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom, poprawy stanu sanitarnego gminy oraz mając na uwadze ochronę ludzi przed pogryzieniami przez zabłąkane porzucone zwierzęta wprowadza się na terenie Gminy Jonkowo okresowe i doraźne ich wyłapywanie.
2) Wyłapywanie okresowe odbywać się będzie w zależności od potrzeb i wolnych miejsc w Schroniskach dla Zwierząt.
3) Wyłapywanie doraźne odbywać się będzie w przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia ludzi i dotyczyć będzie zwierząt agresywnych, chorych i podejrzanych o chorobę, rannych.
4) Wyłapywanie będzie prowadzone przez Schronisko dla Zwierząt w Olsztynie.
5) O terminie i miejscu, w którym będzie prowadzona akcja mieszkańcy będą informowani przez środki masowego przekazu i obwieszczenia z 21 dniowym wyprzedzeniem.
6) Akcje doraźne uzasadnone ochroną zdrowia i życia ludzi oraz niesieniem pomocy zwierzętom będą prowadzone w każdym czasie i miejscu bez konieczności zachowania terminu i trybu określonego w punkcie 5.
7) Pochwycone zwierzęta będą przewożone do Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie.
8) Zwierzęta pochwycone w akcjach doraźnych, które pokąsały ludzi lub podejrzane o chorobę zakaźną będą przekazywane na obserwację do lecznic weterynaryjnych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz do Polikliniki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
9) Zwierzętom wymagającym opieki lekarsko-weterynaryjnej udzielana będzie pierwsza pomoc medyczna.
10) Właściciele zabłąkanych lub zagubionych zwierząt będą je mogli odebrać ze Schroniska po opłaceniu kosztów związanych z prowadzoną akcją oraz kosztów leczenia i pobytu w Schronisku.
11) Zwierzęta nie odebrane ze Schroniska w terminie 14 dni od dnia przyjęcia przechodzą na jego własność i zaszczepieniu przeciwko wściekliźnie mogą być przekazane nowym opiekunom na podstawie umowy adopcyjnej.
Rozdział V
Postępowanie ze zwierzętami bezdomnymi i wolno żyjącymi.
1) Zgłoszenia o zwierzętach bezdomnych i wolno żyjących na terenie gminy przyjmuje Schronisko dla Zwierząt w Olsztynie.
2) Pogotowie Schroniska udziela pomocy zwierzętom chorym, rannym, zagubionym i potrzebującym a także zwierzętom, które w środowisku gminnym nie są w stanie samodzielnie egzystować.
3) Zwierzęta bezdomne z terenu gminy przyjmuje, przetrzymuje i przewozi Schronisko dla Zwierząt.
4) Zwierzęta wolno żyjące i zwierzęta bezdomne wymagające specjalistycznej opieki lekarsko-weterynaryjnej przekazywane będą do Polikliniki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na leczenie. Koszty leczenia i pobytu zwierząt w poliklinice ponosi Gmina.
5) Zwłoki zwierząt bezdomnych i wolno żyjących będą niezwłocznie usuwane i poddane utylizacji.
6) Schronisko dla Zwierząt zapewnia opiekę bezdomnym zwierzętom przez okres umożliwiający odnalezienie właścicieli lub znalezienie im nowych opiekunów.
7) Schronisko dla Zwierząt sprawuje opiekę nad zwierzętami bezdomnymi w gminie oraz zwierzętami odebranymi właścicielom na podstawie decyzji administracyjnych Wójta Gminy.
Rozdział VI
Obszary podlegające obowiązkowi deratyzacji oraz terminy jej przeprowadzania.
1) Na terenach nieruchomości obejmujących skoncentrowane budownictwo wielo- i jednorodzinne, w zespołach opieki zdrowotnej i opieki społecznej, w placówkach zbiorowego żywienia i kulruralno-oświatowych, w szkołach, przedszkolach, urzędach i zakładach produkcyjnych co najmniej dwa raz w roku przeprowadza się deratyzację miejsc i pomieszczeń takich jak korytarze piwniczne, węzły ciepłownicze, przyłącza wodociągowe, strychy, boksy na pojemniki /śmietniki/, zsypy i komory zasypowe.
2) Deratyzację należy przeprowadzać w kwietniu i wrześniu każdego roku.
3) Koszty zabiegu deratyzacji pokrywa właściciel lub zarządca nieruchomości wymieniony w rozdziale VI punkt 1.
Rozdział VII
Kary.
Za nieprzestrzeganie postanowień niniejszej uchwały grozi kara wymierzona w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.