Podla.06.72.755
UCHWAŁA Nr XXXIII/171/06
RADY GMINY KRASNOPOL
z dnia 7 lutego 2006 r.
w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt oraz rozstrzyganiu o dalszym postępowaniu z nimi.
(Białystok, dnia 11 marca 2006 r.)
Na podstawie art. 11 ust.1 i ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002; z 2004 r. Nr 69, poz. 625, Nr 92, poz. 880, Nr 96, poz. 959; z 2005 r. Nr 33, poz. 289, Nr 175, poz. 1462) po uzgodnieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Sejnach i zasięgnięcia opinii Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami uchwala się, co następuje:
§ 1. Uchwala się zasady wyłapywania bezdomnych zwierząt w rozumieniu ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt zwanej dalej ustawą, na terenie Gminy Krasnopol oraz o dalszym postępowaniu z nimi.
§ 2. Uchwała ma zastosowanie do stałego wyłapywania zwierząt bezdomnych. Przepisy niniejsze mają odpowiednie zastosowanie w przypadku doraźnego wyłapywania bezdomnych zwierząt, a w szczególności otrzymania informacji o wystąpieniu zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. W tym przypadku przepisy § 6 nie mają zastosowania.
§ 3. Wyłapywanie zwierząt bezdomnych finansowane jest z budżetu Gminy Krasnopol i odbywa się na podstawie umowy zawieranej przez Gminę z przedsiębiorcą zajmującym się wyłapywaniem bezdomnych zwierząt (podmiot wytypowany).
§ 4. Umowa o której mowa w § 3 powinna zawierać:
1. Wskazanie urządzeń i środków przy pomocy których zwierzęta będą wyłapywane.
2. Określenie środków do przewozu zwierząt.
3. Zapewnienie w razie potrzeby pomocy lekarsko - weterynaryjnej.
§ 5. Przy przeprowadzaniu wyłapywania, podmiot wyłapujący może korzystać z pomocy służb weterynaryjnych oraz innych instytucji zajmujących się z mocy prawa zapewnieniem porządku publicznego i bezpieczenstwa publicznego.
§ 6. Wójt co najmniej na 21 dni przed planowanym wyłapywaniem bezdomnych zwierząt ogłasza komunikat zawierający:
1. Termin wyłapywania.
2. Granice terenu na którym prowadzone będą czynności.
3. Adres schroniska, z którym uzgodniono umieszczanie zwierząt po wyłapaniu.
4. Nazwę podmiotu prowadzącego wyłapywanie.
§ 7. W przypadku gdy chodzi o podejrzenie, że zwierzę jest chore, albo gdy zachowuje się agresywnie, mogą być podjęte pod nadzorem lekarza weterynarii środki szczególne, z zachowaniem zasad określonych w ustawie.
§ 8. Wyłapane bezdomne zwierzęta powinny zostać niezwłocznie przewiezione do schroniska dla zwierząt.
§ 9. Transport zwierząt odbywa się środkami do tego przystosowanymi i musi być prowadzony przy zachowaniu następujących warunków:
1. Zwierzęta muszą być prawidłowo ulokowane, a używane uwięzi nie mogą krępować leżenia i wstawania podczas transportu.
2. Podłogi pojazdów używanych do transportu powinny mieć odpowiednią nawierzchnię zapewniającą przyczepność kończyn oraz umożliwiającą utrzymanie higieny.
3. Środki transportu zwierząt powinny spełniać warunki utrzymania odpowiedniej temperatury, wentylacji, przestrzeni życiowej.
4. W trakcie dłuższego transportu zwierzęta muszą mieć zapewnioną czystą wodę, karmę, oraz odpoczynek.
5. Zwierzętom chorym lub rannym zapewnia się niezwłocznie pomoc weterynaryjną.
§ 10. Używane do wyłapywania zwierząt bezdomnych urządzenia i środki nie mogą stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia, ani zadać im cierpienia.
§ 11. Uśmiercanie wyłapanych zwierząt może odbywać się jedynie na zasadach ustalonych w rozdziale 10 ustawy.
§ 12. Podmiot prowadzący schronisko informuje organy Gminy o podjętych działaniach w ciągu 1 miesiąca od przeprowadzenia wyłapywań oraz składa roczne informacje w terminie do dnia 15 stycznia z roku, za który powstał obowiązek sporządzenia sprawozdania.
§ 13. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Wojewodztwa Podlaskiego.