Lubel.04.37.836
UCHWAŁA Nr X/49/03
RADY GMINY ULAN-MAJORAT
z dnia 15 grudnia 2003 r.
w sprawie ustalenia zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt na terenie Gminy Ulan–Majorat oraz zapewnienia im dalszej opieki.
(Lublin, dnia 9 marca 2004 r.)
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1568) oraz art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002) , po uzgodnieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Radzyniu Podlaskim oraz po zasięgnięciu opinii Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Zarząd Główny w Warszawie Rada Gminy uchwala, co następuje:
§ 1. Ustala się zasady i warunki wyłapywania bezdomnych zwierząt na terenie Gminy Ulan–Majorat oraz zapewnienia im dalszej opieki, w brzmieniu określonym w Regulaminie stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi.
§ 3. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK
Regulamin przeprowadzania akcji wyłapywania bezdomnych zwierząt na terenie Gminy Ulan–Majorat oraz zapewnienia im dalszej opieki
1. Regulamin wyłapywania bezdomnych zwierząt na terenie Gminy Ulan–Majorat, zwany dalej "Regulaminem", dotyczy zasad i sposobu przeprowadzania akcji wyłapywania bezdomnych zwierząt.
2. Za zwierzęta bezdomne uważa się zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie istnieje możliwość ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką zwierzę dotąd trwale pozostawało.
3. Wyłapywanie zwierząt obejmuje zwierzęta uznane za bezdomne i nie posiadające obowiązującego znaczka identyfikacyjnego, pozostawione bez opieki człowieka.
4. W przypadku zgłoszenia się właściciela zwierzęcia złapanego podczas akcji wyłapywania bezdomnych zwierząt, koszty odebrania i przetrzymywania zwierzęcia w schronisku ponosi właściciel.
5. Wójt Gminy podaje do publicznej wiadomości, w sposób zwyczajowo przyjęty, co najmniej na 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia akcji wyłapywania bezdomnych zwierząt:
a) termin przeprowadzenia akcji wyłapywania bezdomnych zwierząt,
b) granice terenu, na którym będą wyłapywane bezdomne zwierzęta,
c) adres schroniska, z którym uzgodniono umieszczenie zwierząt po ich wyłapaniu,
d) dane dotyczące podmiotu przeprowadzającego wyłapywanie zwierząt.
6. Do przeprowadzenia akcji wyłapywania bezdomnych zwierząt będzie wezwana uprawniona jednostka organizacyjna (podmiot prowadzący schronisko lub przedsiębiorca prowadzący stosowną działalność gospodarczą), z którą Wójt Gminy zawrze umowę, zawierającą w szczególności:
a) wskazanie urządzeń i środków, przy pomocy których zwierzęta będą wyłapywane,
b) określenie środków do przewozu zwierząt,
c) zapewnienie, w razie potrzeby, pomocy lekarsko–weterynaryjnej,
d) wskazanie miejsca przetrzymywania wyłapanych zwierząt przed przewiezieniem do schroniska.
7. Bezdomne zwierzęta po wyłapaniu powinny zostać niezwłocznie przewiezione do schroniska dla zwierząt lub do miejsca, o którym mowa w pkt 6 lit. d.
8. Transport wyłapanych zwierząt odbywa się środkami do tego celu przystosowanymi i jest prowadzony w odpowiednich warunkach, a w szczególności:
a) zwierzęta muszą być prawidłowo ulokowane, a używane uwięzi nie mogą im krępować leżenia i wstawania w czasie transportu,
b) podłogi pojazdów używanych do transportu powinny mieć odpowiednią nawierzchnię, zapewniającą przyczepność kończyn oraz umożliwiającą utrzymanie higieny,
c) środki transportu zwierząt powinny spełniać warunki utrzymania odpowiedniej temperatury, wentylacji, przestrzeni oraz naturalnej pozycji,
d) w trakcie dłuższego transportu zwierzęta muszą mieć zapewnioną odpowiednio często wodę i karmę oraz odpoczynek,
e) zwierzętom chorym lub rannym zapewnia się niezwłocznie pomoc weterynaryjną.
9. Podczas akcji wyłapywania bezdomnych zwierząt w razie potrzeby zapewnia się opiekę weterynaryjną.
10. W przypadku podejrzenia wścieklizny u bezdomnych zwierząt, a w szczególności u takich, które zaatakowały i pogryzły człowieka, następuje ich natychmiastowe odłowienie i poddanie obserwacji weterynaryjnej.
11. W przypadku konieczności bezzwłocznego uśmiercenia bezdomnego zwierzęcia w celu zakończenia jego cierpień, potrzebę taka stwierdza lekarz weterynarii lub inny podmiot określony w art. 33 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt.