Uchwała Nr XXVI/193/04
Rady Miejskiej Bielawy
z dnia 25 sierpnia 2004 roku
w sprawie: obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe , mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi,zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku oraz w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt
Na podstawie art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz.U.Nr 132, poz. 622 – z późn. zm. ) oraz art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt ( Dz.U. z 2003r. Nr 106 , poz. 1002 ) art. 40 ust. 1 , ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( Dz.U.z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm. ) - Rada Miejska Bielawy uchwala co następuje :
§ 1
Osoby będące właścicielami lub opiekunami zwierząt domowych -zwanych dalej zwierzętami - obowiązane są zapewnić ludziom ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością ze strony zwierząt oraz ochronę przed zanieczyszczeniem miejsc przeznaczonych do wspólnego użytku . Osoby bedące właścicielami zwierząt odpowiadają za szkody wyrządzone przez zwierzęta.
§ 2
W celu zapewnienia warunków , o których mowa w § 1 posiadacze zwierząt obowiązani są do :
1) dokonywania obowiązkowych szczepień ochronnych zwierząt ,
2) zawiadomienia służb weterynaryjnych o podejrzeniu zachorowania na chorobę zakaźną i zastosowanie się do nakazów i zaleceń służb weterynaryjnych zapewnienia zwierzętom należytych warunków bytowych , usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta w miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku , w szczególności klatkach schodowych , windach , piwnicach , chodnikach , utwardzonych placach ,skwerach, trawnikach , alejkach parkowych , właściwego zabezpieczenia pomieszczeń lub posesji przed wydostaniem się zwierzęcia na zewnątrz,
6) przewożenia zwierząt środkami komunikacji publicznej – tylko na zasadach ustalonych przez przewoźnika, a w szczególności - pies powinien być w kagańcu i trzymany przez właściciela krótko przy nodze ,
Posiadaczom zwierząt zabrania się :
1) wypuszczania zwierząt bez dozoru , wyprowadzania psów na teren otwarty bez smyczy i kagańca , zwolnienie psa ze smyczy jest dopuszczalne jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi , pod warunkiem, że pies jest w kagańcu , a posiadacz psa ma możliwość sprawowania pełnej kontroli nad jego zachowaniem, wyprowadzania zwierząt zachowujących się uciążliwie ( uporczywie szczekających ) dla ludzi – od godziny 22:00 do godziny 5:00, szczucia i drażnienia zwierząt w celu wywołania agresji wobec ludzi lub innych zwierząt, wprowadzania zwierząt na place zabaw dla dzieci , tj. piaskownice , boiska itp. wprowadzania zwierząt do obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów , w których administracja wprowadziła ten zakaz, trzymania zwierząt w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych w ilości stwarzającej uciążliwość dla współmieszkańców . pozostawiania zwierząt bez opieki , chyba , że zwierzę jest należycie uwiązane , znajduje się w pomieszczeniu ogrodzonym lub zamkniętym . W przypadku pozostawienia zwierzęcia na terenie ogrodzonym , należy na zewnątrz umieścić tablicę informacyjną .
§ 3
Osoby będące właścicielami lub opiekunami psów i innych zwierząt domowych są zobowiązane także do zapobiegania zbędnemu rozmnażaniu się psów i kotów . Właściciele nieruchomości , szczególnie w zabudowie wielorodzinnej , winni podejmować niezbędne działania w celu ograniczenia populacji kotów wolno bytujących poprzez dodawanie do pokarmów środków antykoncepcyjnych oraz wybieraniu ślepych miotów dla ich humanitarnego uśpienia .
§ 4
W celu przeciwdziałania zagrożeniom powodowanym przez psy wprowadza się obowiązek dokonania “trwałego znakowania psów”,w sposób umożliwiający ich identyfikację oraz obowiązek posiadania przez właścicieli dokumentu z wpisem numeru identyfikacyjnego . Przez “trwałe znakowanie” rozumie się czynności wykonywane przez lekarza weterynarii , polegające na wszczepieniu zwierzętom pod skórę elektronicznych mikrotransponderów lub wykonaniu tatuażu umożliwiającego identyfikację właściciela psa . Znakowanie psów polegające na wszczepieniu elektronicznych mikrotransponderów wykonywane będą nieodpłatnie ( na koszt gminy ) w wytypowanych lecznicach .
§ 5
Zwierzęta pozostawione bez dozoru w miejscach publicznych będą wyłapywane i umieszczane w schronisku dla bezdomnych zwierząt przy ul. Brzegowej 151 w Dzierżoniowie. Dopuszcza się także umieszczanie zwierząt wyłapywanych w sposób masowy w innych schroniskach , wskazanych przez Gminę podmiotowi prowadzącemu akcję . Wyłapywanie zwierząt prowadzone będzie w sposób :
a) stały - w odniesieniu do pojedyńczych zgłoszeń dotyczących pozostawionych bez opieki zwierząt , w szczególności chorych lub powodujących zagrożenie bezpieczeństwa,
b) okresowy ( masowy) - w odniesieniu do większych obszarów miasta i większej ilości zwierząt. Termin okresowego wyłapywania bezdomnych zwierząt oraz granice terenu będą podane do publicznej wiadomości z 21-dniowym wyprzedzeniem.
W przypadku ustalenia właściciela zwierzęcia, które zostało umieszczone w schronisku, właściciel zwierzęcia ponosi koszty pobytu zwierzęcia w schronisku , w tym koszty opieki weterynaryjnej , w wysokości wynikającej z obowiązującego cennika w schronisku . Zwierzęta umieszczone w schronisku będą zwracane właścicielom - po uiszczeniu opłat , o których mowa w ust.4.
§ 6
Osoby naruszająe przepisy niniejszej Uchwały podlegają karom wymierzonym w trybie i na zasadach określonych kodeksem wykroczeń . Do wykonywania czynności związanych z egzekwowaniem od właścicieli zwierząt lub ich opiekunów obowiązków określonych w niniejszej uchwale – upoważnia się Straż Miejską .
§ 7
Traci moc Uchwała Nr XVII/159/2000 Rady Miejskiej Bielawy z dnia 01 lutego 2000 roku w sprawie obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe.
§ 8
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta .
§ 9
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.