Zacho.05.55.1259
UCHWAŁA Nr XXXIII/274/05
Rady Miejskiej w Połczynie-Zdroju
z dnia 27 kwietnia 2005 r.
w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt domowych.
(Szczecin, dnia 5 lipca 2005 r.)
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. z 2001 r. Dz. U. Nr 14, poz. 1591 ze zmianami), art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. z 2003 r. Dz. U. Nr 106, poz. 1002, ze zmianami), w związku z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 1998 r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt (Dz. U. z 1998 r., Nr 116, poz. 753) art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 ze zmianami) po uzgodnieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Świdwinie oraz po zasięgnięciu opinii Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami w Polsce, Zarządu Okręgu w Koszalinie, Rada Miejska uchwala, co następuje:
§ 1. 1. Wyłapywaniu podlegać będą zwierzęta bezdomne oraz wałęsające się, tj. przebywające w miejscach publicznych bez opieki i kontroli człowieka.
2. Czynności związane z wyłapywaniem bezdomnych zwierząt będą podejmowane po zgłoszeniu interwencji do Urzędu Miasta i Gminy w Połczynie-Zdroju lub do Komisariatu Policji w Połczynie-Zdroju w okresach nasilenia pojawiania się bezdomnych i wałęsających się zwierząt.
§ 2. 1. Burmistrz wydaje zarządzenie o okresowym wyłapywaniu bezdomnych i wałęsających się zwierząt oraz rozstrzyganiu o dalszym postępowaniu z nimi, w którym określa:
a) termin i czas prowadzenia wyłapywania,
b) granice terenu, na którym będzie prowadzone wyłapywanie,
c) adres schroniska, z którym uzgodniono umieszczenie zwierząt po wyłapaniu,
d) podmiot dokonujący wyłapywania,
e) informację o możliwości odebrania wyłapanego zwierzęcia przez właściciela w czasie trwania akcji wyłapywania,
f) określenie dalszego postępowania z wyłapanymi zwierzętami.
2. Zarządzenie, o którym mowa ust. 1 podawane jest do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenia na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta i Gminy i u sołtysów na 21 dni przed planowanym terminem przeprowadzenia wyłapywania bezdomnych zwierząt.
3. W uzasadnionych wypadkach Burmistrz może zlecić odłowienie i umieszczenie w schronisku pojedynczych bezdomnych zwierząt poza wyłapywaniem okresowym, o którym mowa w ust. 1.
§ 3. Wyłapywanie bezdomnych i wałęsających się zwierząt będzie prowadzone za pomocą specjalistycznego sprzętu, który nie będzie stwarzał zagrożenia dla życia i zdrowia wyłapywanych zwierząt oraz nie będzie zadawać im cierpienia.
§ 4. 1. W przypadku, gdy u bezdomnego lub wałęsającego się zwierzęcia podejrzewa się wściekliznę lub występują inne niepokojące objawy, a szczególnie gdy zwierzę to wykazuje agresję, pogryzie lub w inny sposób zaatakuje człowieka, następuje jego natychmiastowe odizolowanie i obserwacja w kierunku wścieklizny.
2. Fakt pogryzienia lub jakiegokolwiek zranienia człowieka przez bezdomne lub wałęsające się zwierzę powinien być niezwłocznie zgłoszony lekarzowi pierwszego kontaktu, który powiadamia o zdarzeniu Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Obserwację zwierzęcia i związane z nią niezbędne badania wykonuje na koszt Budżetu Państwa lekarz weterynarii, wyznaczony przez Powiatowego Inspektora Weterynarii.
§ 5. 1. Wyłapywanie odbywa się na podstawie umowy zawartej przez Burmistrza z podmiotem prowadzącym schronisko lub przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807).
2. Umowa, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:
1) wskazanie urządzeń, przy pomocy których będą wyłapywane zwierzęta;
2) określenie środków do przewozu zwierząt;
3) uregulowania o sposobie udzielania, w razie potrzeby, pomocy weterynaryjnej;
4) wskazanie miejsca utrzymywania zwierząt przed wywiezieniem do schroniska;
5) wskazanie schroniska, w którym będą umieszczane zwierzęta po zakończeniu akcji wyłapywania;
6) sposób prowadzenia opieki weterynaryjnej;
7) sposób dokonywania rozliczeń finansowych pomiędzy Gminą a podmiotem świadczącym usługę i przetrzymującym zwierzęta, w tym także rozliczeń w przypadku odebrania wyłapywanych zwierząt przez ich właścicieli.
§ 6. 1. Wyłapane zwierzęta podlegają przewiezieniu do schroniska dla bezdomnych zwierząt, które prowadzi podmiot dokonujący wyłapywania lub, z którym zawarł on umowę na utrzymywanie wyłapanych przez siebie zwierząt.
2. Zwierzę w schronisku musi być utrzymywane przez min. 14 dni, w tym czasie właścicielowi przysługuje prawo ubieganie się o jego wydanie, po przedłożeniu dowodów potwierdzających prawo własności do danego zwierzęcia.
§ 7. Schronisko i środek transportu dla wyłapywania zwierząt muszą być zarejestrowane u właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii i mieć nadany weterynaryjny numer identyfikacyjny, a środek transportu orzeczoną decyzję właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii o dopuszczeniu do przewozu zwierząt.
§ 8. 1. W przypadku ustalenia właściciela złapanego bezdomnego lub wałęsającego się zwierzęcia, zwraca on poniesione przez Gminę koszty:
1) wyłapania zwierzęcia;
2) transportu - od miejsca wyłapania do miejsca przetrzymywania zwierzęcia;
3) utrzymania zwierzęcia w schronisku, o których mowa w § 6;
4) zaszczepienia zwierzęcia przeciw wściekliźnie - jeżeli nie okaże aktualnego świadectwa szczepienia.
2. Koszty, o których mowa w ust. 1 ponosi właściciel niezależnie od tego czy odbierze zwierzę z miejsca, w którym zostało umieszczone po złapaniu.
3. Koszty, o których mowa w ust. 2 niniejszego paragrafu wpłacane są na rzecz Miasta i Gminy Połczyn - Zdrój, a do ich windykacji mają zastosowanie przepisy o egzekucji w administracji.
§ 9. 1. Zwierzę, które nie zostanie odebrane przez swojego właściciela w terminie określonym w § 6 ust. 2, może być sprzedane lub przekazane do adopcji.
§ 10. Właściciel chcący odebrać swoje zwierzę ze schroniska, w którym zostało ono umieszczone po zakończeniu akcji wyłapywania, zobowiązany jest:
1) udokumentować fakt posiadania zwierzęcia, poprzez przedłożenie:
a) dowodu wpłaty podatku,
b) potwierdzenia zwrotu kosztów poniesionych przez gminę w związku z odłowieniem, transportem i utrzymaniem zwierzęcia o wydanie, którego zwraca się;
2) wpłacić na rzecz schroniska kwotę stanowiącą równowartość kosztów poniesionych a nie refundowanych przez Gminę.
§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Połczyna-Zdroju.
§ 12. Uchwała wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.