Wielk.06.31.778
UCHWAŁA Nr XXXIV/332/2006
RADY MIEJSKIEJ W CHODZIEŻY
z dnia 13 stycznia 2006 r.
w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt i dalszym z nimi postępowaniu
(Poznań, dnia 7 marca 2006 r.)
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z póżn. zm.), art. 3 ust. 2 pkt 5, 8, 9 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. Nr 132 poz. 622 z póżn. zm), art. 11 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2003 r. Nr 106 poz. 1002 z późn. zm) oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 1998 r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt (Dz.U. Nr 116 poz. 753) i po uzgodnieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Chodzieży oraz Towarzystwem Opieki Nad Zwierzętami w Poznaniu - Rada Miejska w Chodzieży uchwala co następuje:
§ 1. Uchwala się szczegółowe zasady:
1) dotyczące wyłapywania bezdomnych zwierząt i dalszym z nimi postępowaniu,
2) postępowania ze zwierzętami bezdomnymi i wolno żyjącymi.
ROZDZIAŁ I
§ 2. Postanowienia ogólne.
Ilekroć w szczegółowych zasadach jest mowa o:
1) "zwierzętach bezdomnych" (16) - rozumie się przez to zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały,
2) "zwierzętach domowych" (17) - rozumie się przez to zwierzęta tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu lub innym odpowiednim pomieszczeniu, utrzymywane przez człowieka w charakterze jego towarzysza,
3) "zwierzętach gospodarskich" (18) - rozumie się przez to zwierzęta gospodarskie w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich,
4) "zwierzętach wolno żyjących (dzikich)" (21) - rozumie się przez to zwierzęta nieudomowionę żyjące w warunkach niezależnych od człowieka.
ROZDZIAŁ II
§ 3. Wyłapywanie bezdomnych zwierząt i dalsze z nimi postępowanie.
1. W celu zapewnienia porządku publicznego na terenie Gminy Miejskiej Chodzież, ochrony zdrowia i życia mieszkańców miasta Chodzieży oraz zagwarantowanie należytej opieki nad zwierzętami zarządza się wyłapywanie bezdomnych zwierząt domowych, gospodarskich oraz wolno żyjących.
2. Wyłapywaniu podlegają zwierzęta, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka i nie istnieje możliwość ustalenia ich właściciela lub osoby, pod której opieką zwierzę pozostawało.
3. Wyłapywanie odbywać się będzie w systemie stałym tak zwanym interwencyjnym, po uprzednio dokonanym zgłoszeniu Straży Miejskiej zgodnie z zasadami określonymi w powołanym rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 1998 r. w sprawie zasad wyłapywania bezdomnych zwierząt (Dz.U. Nr 116 poz. 753).
4. Wyłapywanie odbywać się będzie przez wskazane schronisko dla zwierząt na podstawie stosownie zawartej umowy.
5. Na co najmniej 21 dni przed planowanym terminem wyłapywania bezdomnych zwierząt na terenie Chodzieży będą wywieszone informacje o planowanej akcji wyłapywania zwierząt z podaniem orientacyjnej daty.
6. Akcje doraźne uzasadnione ochroną zdrowia i życia ludzi oraz niesieniem pomocy zwierzętom będą prowadzone w każdym czasie i miejscu bez konieczności zachowania% terminu i trybu określonego w pkt 5.
7. Schwytane zwierzęta będą przewożone do Schroniska dla Zwierząt.
8. Zwierzę przybywające do schroniska zostaje zapisane do rejestru zawierającego:
a) informacje dotyczące daty przyjęcia,
b) ewentualne miejsce znalezienia,
c) opis cech zwierzęcia,
d) jego ogólny stan,
e) płeć,
f) imię i nazwisko osoby zgłaszającej.
9. Zwierzęta trafiające do schroniska przechodzą 14 dniową kwarantannę i są poddawane zabiegom weterynaryjnym (obserwacja, odpchlenie, odrobaczanie, niekiedy strzyżenie).
10. Zwierzęta pochwycone w akcjach doraźnych, które pokąsały ludzi lub podejrzane o chorobę zakaźną będą przekazywane na obserwację przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.
11. Zwierzętom wymagającym opieki lekarsko - weterynaryjnej udzielana będzie pierwsza pomoc medyczna.
12. Właściciele zabłąkanych lub zaginionych zwierząt będą je mogli odebrać ze schroniska po opłaceniu kosztów związanych z prowadzoną akcją oraz kosztów leczenia i pobytu. w schronisku.
13. Zwierzęta nie odebrane ze schroniska pozostają w posiadaniu gminy do czasu przekazania właścicielowi lub innej osobie na podstawie umowy adopcyjnej.
14. Każdy przyszły właściciel musi wypełnić formularz poświadczony własnoręcznym podpisem, zaświadczając, że podejmuje się opieki nad zwierzętami i zapewni mu odpowiednie warunki.
15. W schronisku dokonuje się eutanazji na zwierzętach cierpiących i nie dających nadziei na powrót do normalnej egzystencji lub zwierząt agresywnych, które stanowią zagrożenie dla człowieka.
16. Decyzję o eutanazji oraz losie zwierząt agresywnych podejmuje lekarz weterynarii.
ROZDZIAŁ III
§ 4. Postępowanie ze zwierzętami bezdomnymi i wolno żyjącymi.
1. Zgłoszenia o zwierzętach bezdomnych i wolno żyjących z tereny miasta Chodzieży przyjmuje Straż Miejska.
2. Właściciel schroniska udziela pomocy zwierzętom chorym, rannym, zagubionym, potrzebującym a także zwierzętom, które w środowisku miejskim nie są w stanie samodzielnie egzystować.
3. Zwierzęta bezdomne z terenu miasta przyjmuje, zatrzymuje i przewozi schronisko dla zwierząt.
4. Zwierzęta wolno żyjące oraz zwierzęta bezdomne wymagające specjalistycznej opieki lekarsko - weterynaryjnej przekazywane będą do zakładu weterynarii.
5. Zwłoki zwierząt bezdomnych i wolno żyjących będą niezwłocznie usuwane i poddane utylizacji.
6. Schronisko dla zwierząt zapewnia opiekę bezdomnym zwierzętom przez okres umożliwiający odnalezienie właścicieli lub znalezienie nowych opiekunów.
7. Schronisko dla zwierząt sprawuje opiekę nad zwierzętami bezdomnymi z miasta Chodzieży oraz zwierzętami odebranymi właścicielom na podstawie decyzji administracyjnych Burmistrza.
ROZDZIAŁ IV
Postanowienia końcowe
§ 5. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Chodzieży
§ 6. Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.