Podla.06.105.1024
UCHWAŁA Nr XXV/154/06
RADY GMINY GRABOWO
z dnia 13 marca 2006 r.
w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt oraz rozstrzyganiu o dalszym postępowaniu z nimi.
(Białystok, dnia 14 kwietnia 2006 r.)
Na podstawie art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002; z 2004 r. Nr 69, poz. 625, Nr 92, poz. 880, Nr 96, poz. 959; z 2005 r. Nr 33, poz. 289 i Nr 175, poz. 1462) po uzgodnieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Kolnie i zasięgnięciu opinii Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Białymstoku, Rada Gminy uchwala, co następuje:
§ 1. 1. Ustala się zasady wyłapywania bezdomnych zwierząt na ternie gminy Grabowo oraz rozstrzyganiu o dalszym postępowaniu z nimi.
Ilekroć jest mowa w uchwale o:
1) zwierzętach bezdomnych - rozumie się przez to zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką dotychczas pozostawały;
2) podmiocie wyłapującym - należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjna do której zadań statutowych należy wyłapywanie bezdomnych zwierząt lub przesiębiorcę prowadzącego zarejestrowaną działalność gospodarczą, który posiada pozwolenie weterynaryjne i numer weterynaryjny nadany przez właściwego terytorialnie Powiatowego Lekarza Weterynarii, z którym organ gminy zawrze umowę na prowadzenie wyłapywania bezdomnych zwierząt;
3) ustawie - należy rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
§ 2. Zasady mają zastosowanie do stałego wyłapywania bezdomnych zwierząt. Przepisy niniejsze mają odpowiednie zastosowanie w przypadku doraźnego wyłapywania bezdomnych zwierząt, a w szczególności na skutek interwencji mieszkańcow lub otrzymania informacji o wystąpieniu zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. W tym przepadku przepisy § 6 nie mają zastosowania.
§ 3. Wyłapywanie bezdomnych zwierząt jest finansowane z budżetu Gminy Grabowo.
§ 4. Umowa powinna zawierać w szczególności:
1) wskazanie urzadzeń i środków przy pomocy których zwierzęta będą wyłapywane;
2) określenia środków do przewozu zwierząt;
3) zapewnienie w razie potrzeby pomocy lekarsko-weterynaryjnej;
4) określenie wykonywania nakazów Powiatowego Lekarza Weterynarii właściwego terytorialnie dla podmiotu wyłapującego.
§ 5. Przy przeprowadzaniu wyłapywania podmiot wyłapujący może korzystać z pomocy służb weterynaryjnych oraz innych instytucji zajmujących się z mocy prawa zapewnieniem porzadku i bezpieczeństwa publicznego oraz zobowiązany jest stosować się do nakazów i poleceń Powiatowego Lekarza Weterynarii.
§ 6. Wójt Gminy, co najmniej na 21 dni przed planowanym wyłapywaniem bezdomnych zwierząt ogłasza komunikat zawierający:
1) termin wyłapywania;
2) granice terenu na którym prowadzone będą czynności;
3) adres schroniska, z którym uzgodniono umieszczenie zwierząt po wyłapaniu;
4) nazwę podmiotu prowadzącego wyłapywanie.
§ 7. W przypadku gdy zachodzi podejrzenie, iż zwierzę jest chore, albo gdy zachowuje się agresywnie, mogą być podjęte pod nadzorem lekarza weterynarii środki szczególne, z zachowaniem zasad określonych w ustawie.
§ 8. Wyłapywane bezdomne zwierzęta powinny zostać niezwłocznie przewiezione do schroniska dla zwierząt przez podmiot wyłapujący.
§ 9. Transport zwierząt odbywa się środkami do tego przystosowanymi i musi być prowadzony przy zachowaniu następujących warunków:
1) zwierzęta muszą być prawidłowo ulokowane, a uzywane uwięzi nie mogą im krępować leżenia i wstawania podczas transportu; podłogi pojazdów używanych do transportu powinny mieć odpowiednią nawierzchnię zapewniającą przyczepność kończyn oraz umożliwiającą utrzymanie higieny;
2) środki transportu zwierzat powinny spełniać warunki utrzymania odpowiedniej temperatury, wentylacji, przestrzeni oraz naturalnej pozycji;
3) w trakcie dłuższego transportu zwierzęta muszą mieć zapewnioną czystą wodę, karmę oraz odpoczynek;
4) zwierzętom chorym lub rannym zapewnia się niezwłocznie pomoc weterynaryjną.
5) środek transportu został dopuszczony przez Powiatowego Lekarza Weterynarii właściwego terytorialnie dla podmiotu wyłapującego.
§ 10. Używane do wyłapywania bezdomnych zwierząt urządzenia i środki nie mogą stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia ani zadawać im cierpienia.
§ 11. Uśmiercanie wyłapywanych zwierząt może odbywać się jedynie na zasadach ustalonych w rozdziale 10 ustawy.
§ 12. 1. Podmiot prowadzący schronisko informuje Wójta Gminy o podjętych działaniach w ciagu 1 miesiąca od przeprowadzenia wyłapywań oraz składa roczne informacje.
2. Roczne informacje składa się w terminie do dnia 15 stycznia z roku, za który powstał obowiązek sporządzenia sprawozdania.
§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 14. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogloszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.