Podka.06.129.1777
UCHWAŁA Nr 249/XXXIV/06
RADY GMINY W STARYM DZIKOWIE
z dnia 23 sierpnia 2006 r.
w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt domowych oraz rozstrzygania o dalszym postępowaniu z tymi zwierzętami na terenie Gminy Stary Dzików
(Rzeszów, dnia 20 października 2006 r.)
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 14, poz. 1591 z późn. zm.), art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002, z późn. zm.) - po uzgodnieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Lubaczowie Rada Gminy w Starym Dzikowi uchwala co następuje:
§ 1. 1. Wyłapywaniu, na terenie Gminy Stary Dzików, podlegają bezdomne zwierzęta domowe, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, oraz wałęsają się bez dozoru opiekuna i nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod opieką, której wcześniej przebywały.
2. Przeprowadzenie akcji wyłapywanie bezdomnych zwierząt ma charakter stały oraz rozstrzyganie o dalszym postępowaniu z tymi zwierzętami dokonywane jest każdorazowo na podstawie zarządzenia Wójta Gminy Stary Dzików po uzyskaniu opinii Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie.
3. Zakazuje się wyłapywanie bezdomnych zwierząt w przypadku wydania przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie rozporządzenia w sprawie zwalczania wścieklizny.
§ 2. 1. Termin okresowego wyłapywania zwierząt oraz granice terenu, na którym będą wyłapywane bezdomne zwierzęta wyznaczony zostanie odrębnym zarządzeniem Wójta Gminy Stary Dzików w porozumieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Lubaczowie.
2. Zarządzenie zostanie podane do publicznej wiadomości, co najmniej 21 dni przed planowanym terminem wyłapywania zwierząt przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Starym Dzikowie.
§ 3. 1. W przypadku, gdy u bezdomnego zwierzęcia podejrzewa się wściekliznę lub występują inne niepokojące objawy, a szczególnie zwierze to wykazuje agresję, pogryzie lub w inny sposób zaatakuje człowieka, następuje jego natychmiastowa izolacja. O dalszych losach tego zwierzęcia zadecyduje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubaczowie po przeprowadzeniu badań.
2. Fakt pogryzienia lub jakiegokolwiek zranienia człowieka przez bezdomne zwierzę podlega niezwłocznie zgłoszeniu do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie, który zarządza izolację i obserwację zwierzęcia w celu potwierdzenia bądź wykluczenia wścieklizny.
§ 4. 1. Akcja chwytania zwierząt musi być przeprowadzona pod nadzorem urzędowego lekarza weterynarii wytypowanego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie, i w taki sposób by ograniczyć do minimum skutki stresu i bólu podczas tych czynności.
2. Wychwycone zwierzęta przewożone będą i oddane pod opiekę Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, którego siedziba zostanie ustalona każdorazowo z jednostką prowadzącą wyłapywanie bezdomnych zwierząt przed kolejną akcją.
3. Za techniczną organizację wychwytywania zwierząt domowych oraz postępowanie z nimi odpowiada wynajęta do tego wyspecjalizowana firma.
§ 5. 1. W przypadku ustalenia właściciela złapanego bezdomnego zwierzęcia, zwraca on poniesione przez gminę koszty:
1) wyłapania zwierzęcia;
2) transportu - od miejsca wyłapania do miejsca przetrzymywania zwierzęcia;
3) utrzymania zwierzęcia w schronisku.
2. Koszty, o których mowa w ust. 1 ponosi właściciel niezależnie od tego czy odbierze zwierzę z miejsca, w którym zostało umieszczone po złapaniu.
3. Koszty, o których mowa w ust. 2 niniejszego paragrafu wpłacane są na rzecz Gminy Stary Dzików.
§ 6. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Stary Dzików.
§ 7. Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.