Uchwała Nr X/74/2007
Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych
z dnia 28 czerwca 2007 r.
w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt
(Kraków, dnia 6 sierpnia 2007 r.)
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.) i art. 11 ust. 1 i 3 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106 poz. 1002 z późn. zm.) po uzgodnieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Krakowie i zasięgnięciu opinii Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, Rada Miejska w Świątnikach Górnych uchwala, co następuje:
§ 1. Zwierzęta bezdomne tj. zwierzęta domowe, gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały, będą wychwytywane z terenu Gminy Świątniki Górne i doprowadzane do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na terenie Województwa Małopolskiego położonego najbliżej Gminy, a w przypadku, gdy schroniska z terenu Województwa Małopolskiego odmówią przyjęcia zwierzęcia do schronisk poza terenem tego województwa.
§ 2. 1. Działania w zakresie wyłapywania zwierząt bezdomnych, w szczególności psów obejmują:
a) przeprowadzenie wyłapywania przez podmiot, któremu zostanie zlecona usługa,
b) przewiezienie i umieszczenie zwierzęcia w schronisku.
2. Używane przy wyłapywaniu zwierząt bezdomnych urządzenia i środki nie mogą stwarzać zagrożenia dla ich życia i zdrowia ani zadawać im cierpienia.
§ 3. W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, iż zwierzę jest chore albo zachowuje się agresywnie mogą być podjęte środki szczególne pod nadzorem lekarza z zachowaniem zasad określonych w Ustawie.
§ 4. 1. Wyłapane bezdomne zwierzę powinno zostać niezwłocznie przewiezione do schroniska dla zwierząt. Miejsce przebywania zwierzęcia do czasu jego odebrania przez uprawniony podmiot zabezpiecza Straż Miejska.
2. Transport zwierząt odbywa się środkami do tego przystosowanymi i winien być prowadzony przy zachowaniu następujących warunków:
1) zwierzęta muszą być prawidłowo ulokowane, a używane uwięzi nie mogą krępować leżenia i wstawania podczas transportu,
2) podłogi pojazdów używanych do transportu powinny mieć odpowiednią nawierzchnię zapewniającą przyczepność kończyn oraz umożliwiającą utrzymanie higieny,
3) w trakcie dłuższego transportu zwierzęta muszą mieć zapewnioną odpowiednio czystą wodę i karmę,
4) zwierzętom chorym lub rannym zapewnia się niezwłocznie pomoc weterynaryjną
3. Pomoc weterynaryjna, o której mowa w ust. 2 pkt 4 świadczona będzie przez podmiot zabierający zwierzę do schroniska lub na wezwanie najbliższego lekarza weterynarii.
4. Przetrzymywanie zwierząt w schronisku powinno odbywać się z zachowaniem przepisów Ustawy.
§ 5. 1. Wyłapane zwierzęta bezdomne przetrzymywane są w schronisku do czasu zgłoszenia się właściciela z zastrzeżeniem ust. 2
2. W przypadku nie zgłoszenia się właściciela w terminie 10 dni zwierzę przechodzi na własność schroniska.
3. Po upływie terminu wskazanego w ust. 2 podmiot prowadzący schronisko rozstrzyga o dalszym postępowaniu z wyłapanym zwierzęciem. bezdomnym, informując o podjętych działaniach właściwy organ Gminy.
§ 6. Podmiot wyłapujący, który prowadzi schronisko zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji, która obejmuje w szczególności:
a) data i ilość przyjętych zwierząt,
b) dokładny opis zwierzęcia z zaznaczeniem czy udzielana była pomoc lekarsko - weterynaryjna,
c) okres przebywania w schronisku,
d) prowadzenie kartoteki medycznej, jeżeli pies był leczony.
§ 7. Zasady określone w nin. uchwale mają zastosowanie w przypadku doraźnego wyłapywania bezdomnych zwierząt, w szczególności na skutek interwencji mieszkańców lub powzięcia informacji o wystąpieniu zagrożenia zdrowia lub życia ludzi.
§ 8. Zgłoszenia zwierząt bezdomnych należy dokonywać w Urzędzie Miasta i Gminy lub Straży Miejskiej. a w dni wolne od pracy w miejscowym Komisariacie Policji.
§ 9. 1. Wyłapywanie bezdomnych zwierząt finansowane jest z budżetu Gminy z zastrzeżeniem ust. 2. W przypadku zgłoszenia się właściciela zwierzęcia wyłapanego podczas przeprowadzonych czynności, koszty związane z utrzymaniem zwierzęcia w schronisku ponosi właściciel. Każdorazowo schronisko zobowiązane jest powiadomić o takim fakcie organ Gminy.
§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy.
§ 11. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego oraz zostanie podana do publicznej wiadomości.