Uchwała Nr X/69/07
Rady Gminy Gromnik
z dnia 20 września 2007 r.
w sprawie ustalenia zasad wyłapywania bezdomnych zwierząt na terenie Gminy Gromnik.
(Kraków, dnia 12 grudnia 2007 r.)
Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 15 Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz.1591 z p. zm.), art.11 ust.1 i 3 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106 poz. 1002 z p. zm.), § 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 1998 r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt (Dz. U. Nr 116 poz. 753) po uzgodnieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Tarnowie i zasięgnięciu opinii Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami - Rada Gminy Gromnik uchwala, co następuje:
§ 1. Osoby będące właścicielami lub opiekunami psów i innych zwierząt domowych i gospodarskich są zobowiązane do sprawowania nad nimi opieki.
§ 2. Zwierzęta bezdomne tj. zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie istnieje możliwość ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką dotąd pozostawały, będą wyłapywane i przewożone do schroniska dla bezdomnych zwierząt.
§ 3. 1. Wymienione w § 2 zwierzęta będą wyłapywane po uprzednim stwierdzeniu przez pracownika Urzędu Gminy, zarządców i administratorów nieruchomości, iż zwierzęta pozostają bez opieki, swobodnie przemieszczają się i stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.
2. Wyłapywanie zwierząt bezdomnych przeprowadza podmiot prowadzący schronisko lub przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie w oparciu o umowę o świadczenie tych usług.
§ 4. 1. Działania w zakresie wyłapywania zwierząt bezdomnych, w szczególności psów obejmują:
1) przeprowadzenie wyłapywania przez podmiot, z którym została zawarta umowa,
2) niezwłoczne przewiezienie wyłapanych zwierząt do schroniska,
3) przetrzymywanie wyłapanych zwierząt w schronisku.
2. Używane przy wyłapywaniu zwierząt bezdomnych urządzenia i środki nie mogą stwarzać zagrożenia dla ich życia i zdrowia ani zadawać im cierpienia.
3. Wyłapywanie zwierząt bezdomnych powinno odbywać się bez obecności osób postronnych.
§ 5. 1. Wyłapywanie zwierząt bezdomnych ma charakter stały.
2. Potrzeba interwencji w zakresie wyłapywania zwierząt bezdomnych wymaga zgłoszenia w Urzędzie Gminy.
§ 6. 1. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.
2. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.