Małop.04.101.1385
Uchwała Nr XVIII/151/2004
Rady Gminy Chełmiec
z dnia 18 marca 2004 r.
w sprawie wymagań wobec osób utrzymujących zwierzęta domowe w zakresie bezpieczeństwa i czystości w miejscach publicznych oraz w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt.
(Kraków, dnia 15 maja 2004 r.)
Na podstawie art. 18 ust. pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13 poz. 74 z późn. zm.) i art. 4 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132 poz. 622 z późn. zm.) i art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111 poz. 24 z późn. zm.), po zasięgnięciu opinii Nowosądeckiego Towarzystwa Opieki nad zwierzętami, Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Sączu i uzgodnieniu z Powiatowym lekarzem Weterynarii w Nowym Sączu, Rada Gminy uchwala, co następuje:
§ 1. 1. Osoby będące właścicielami bądź opiekunami zwierząt domowych, w szczególności psów zobowiązuje się do:
1) doprowadzenia psów na smyczy do wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii punktów szczepień
- w terminie dwóch miesięcy od dnia ukończenia przez psa dwóch miesięcy lub w terminie określonym przez lekarza weterynarii podczas poprzedniego szczepienia,
2) sprawowania opieki nad nimi w sposób wykluczający zagrożenie bezpieczeństwa lub uciążliwości dla ludzi,
3) zachowanie środków ostrożności przy ich wyprowadzaniu oraz przewożeniu środkami komunikacji publicznej,
4) niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta w miejscach publicznych, w szczególności na klatkach schodowych lub innych pomieszczeniach wspólnego użytku, jak również chodnikach, ulicach i placach zabaw, a także na zieleńcach i innych miejscach publicznych,
5) umieszczenie w widocznym miejscu ostrzeżenia o fakcie posiadania zwierząt niebezpiecznych.
2. Właściciel lub opiekun psa zobowiązany jest do wyprowadzania psa na spacer wyłącznie na smyczy. W pomieszczeniach wspólnego użytku w budynkach wielomieszkaniowych, takich jak korytarze, klatki schodowe, prowadzenie psów może mieć miejsce wyłącznie na smyczy i w kagańcu. Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest wtedy, gdy pies jest w kagańcu, w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz gdy opiekun psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.
§ 2. 1. Na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej dopuszcza się utrzymywanie zwierząt gospodarskich w pomieszczeniach inwentarskich, o ile zostaną wyeliminowane uciążliwości dla otoczenia.
2. Właściciel zwierząt gospodarskich ma zapewnić także urządzenia zabezpieczające, które wyeliminują samowolne przedostawanie się tych zwierząt na sąsiednie posesje i ciągi komunikacyjne.
§ 3. 1. Zabrania się:
1) wypuszczania zwierząt domowych samopas,
2) pozostawienia zwierząt domowych bez dozoru, jeżeli zwierzę nie jest należycie uwiązane lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym albo na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz,
3) drażnienia, szczucia, płoszenia i stosowania innych czynników stresujących zwierzę mogących wpływać na jego agresywność.
4) wprowadzania zwierząt domowych na zamknięte tereny rekreacyjne, sportowe, place zabaw (w obrębie i na terenie urządzonych piaskownic),
5) wprowadzania zwierząt domowych, do sklepów zakładów usługowych, lokali gastronomicznych, aptek, szpitali, obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, których administracje wprowadziły taki zakaz.
2. W budynkach wielomieszkaniowych zabrania się utrzymywania zwierząt domowych w mieszkaniach w sposób stwarzający znaczne uciążliwości dla zamieszkujących w nich ludzi w szczególności prowadzenia hodowli psów lub kotów.
§ 4. 1. Psy biegające samopas lub pozostawione bez dozoru w miejscach publicznych traktowane będą jako bezdomne, wychwytywane i doprowadzane do schroniska dla bezdomnych zwierząt, przez podmiot, którym w danym okresie Gmina Chełmiec ma podpisaną umowę.
2. Wyłapywanie bezdomnych psów prowadzone będzie przez podmiot posiadający wymagane zezwolenie. W każdym przypadku w odniesieniu do pojedynczych interwencji mieszkańców gminy interwencji dotyczących zwierząt a w szczególności psów błąkających się bez opieki psach, które stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa dla ludzi w przypadku, gdy istnieje podejrzenie choroby zakaźnej zwierząt.
3. W przypadku ustalenia właściciela zwierzęcia, które zostało wychwycone w trakcie wyłapywania bezdomnych zwierząt, koszty pobytu zwierzęcia w schronisku oraz zapewnienia mu w tym czasie opieki weterynaryjnej ponosi jego właściciel, niezależnie od sankcji przewidzianych prawem z tytułu pozostawienia zwierzęcia bez właściwego dozoru.
4. Zwierzęta umieszczone w schronisku w wyniku ich schwytania będą zwracane ich właścicielom po udokumentowaniu przez nich swoich praw właścicielskich do zwierzęcia oraz po uiszczeniu opłat za schwytanie i przetrzymywanie zwierzęcia w schronisku.
§ 5. Koszty realizacji zadań, o których mowa w § 4 ust. 1 i ust. 2 pokrywane będą z budżetu gminy w ramach środków przeznaczonych do dyspozycji Rad Sołeckich.
§ 6. Traci moc rozdział 6 załącznika Nr 1 do uchwały Rady Gminy Chełmiec z dnia 22 maja 1997 r. w sprawie uchwalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Chełmiec.
§ 7. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Chełmiec.
§ 8. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego, na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Chełmiec oraz tablicach ogłoszeń we wszystkich sołectwach.
§ 9. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.