Kujaw.03.108.1522
Uchwała Nr IX/85/2003
Rady Miejskiej w Lubrańcu
z dnia 30 maja 2003 r.
w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt.
(Bydgoszcz, dnia 30 września 2003 r.)
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. Nr 111, poz. 724 z późn. zm.) w związku z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 1998 r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt (Dz.U. Nr 116 poz. 753) i po uzgodnieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz po zasięgnięciu opinii przedstawiciela Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami
Rada Miejska
uchwala się, co następuje:
§ 1. Ustala się zasady i tryb wyłapywania bezdomnych zwierząt na terenie Gminy i Miasta Lubraniec, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy i Miasta Lubraniec.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
ZAŁĄCZNIK
Zasady wyłapywania bezdomnych zwierząt na terenie Gminy i Miasta Lubraniec
I. Postanowienia ogólne
Zasady i warunki wyłapywania bezdomnych zwierząt tj. zwierząt domowych lub gospodarskich, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały oraz rozstrzyganie o dalszym postępowaniu z nimi regulują przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. Nr 111, poz. 724 z późn. zm.) i Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 1998 r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt (Dz.U. Nr 116, poz. 753) oraz niniejsze postanowienia.
II. Zasady i tryb wyłapywania bezdomnych zwierząt
1. Wyłapywanie bezdomnych zwierząt na terenie Gminy i Miasta Lubraniec będzie miało charakter okresowy, w zależności od zaistniałej potrzeby.
2. Wyłapywaniem bezdomnych zwierząt mogą zajmować się podmioty:
a) prowadzące schronisko lub przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 4, poz. 324 z 1990 r. z późn. zm.), którzy zawarli z gminą stosowną umowę,
b) posiadające niezbędne urządzenia i środki, przy pomocy których zwierzęta będą wyłapywane, spełniające wymogi wynikające z odrębnych przepisów,
c) posiadające odpowiednie środki do przewozu wyłapanych zwierząt,
d) posiadające w razie potrzeby, pomoc lekarsko-weterynaryjną dla wyłapywanych zwierząt,
e) posiadające zapewnione miejsce dla przetrzymania wyłapanych zwierząt przed przewiezieniem ich do schroniska dla zwierząt,
f) posiadające możliwość niezwłocznego przewiezienia wyłapanych zwierząt do schroniska dla zwierząt,
g) gwarantujące, że wszystkie urządzenia i środki używane do wyłapywania, transportowania i przechowywania wyłapanych zwierząt nie stwarzają zagrożenia dla ich życia i zdrowia i nie zadają im cierpienia.
3. Właściwe organy i jednostki organizacyjne gminy zobowiązane są do poinformowania mieszkańców na co najmniej 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia wyłapywania zwierząt bezdomnych o:
a) terminie ich wyłapywania,
b) granicach terenu, na których zwierzęta będą wyłapywane,
c) adres schroniska, z którym uzgodniono umieszczenie zwierząt po wyłapaniu,
d) podmiocie wykonującym wyłapywanie bezdomnych zwierząt podając w szczególności nazwę podmiotu, jego adres (siedzibę) i możliwość komunikacji z nim.
4. Wszelkie informacje i ogłoszenia, dotyczące akcji wyłapywania zwierząt podlegają obowiązkowi podania do publicznej wiadomości poprzez rozplakatowanie na terenie, na którym zwierzęta będą wyłapywane oraz w ogólnie dostępnych środkach masowego przekazu, działających na tym terenie.
5. Właściwe jednostki organizacyjne urzędu zobowiązane są do prowadzenia ogólnie dostępnej ewidencji, pozwalającej ustalić miejsce pobytu wyłapanego zwierzęcia.
6. Wyłapane i umieszczone w schronisku bezdomne zwierzęta oddaje się właścicielom, po uiszczeniu przez nich kosztów wyłapania i pobytu w schronisku.
7. W przypadkach uzasadnionych względami humanitarnymi, koniecznością sanitarną oraz nadmierną agresywnością, powodującą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego możliwe jest uśmiercanie psów, na podstawie orzeczenia lekarza weterynarii.