Dolno.03.56.1315
UCHWAŁA
RADY MIEJSKIEJ W GÓRZE
z dnia 27 marca 2003 r.
w sprawie obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, zwierzęta gospodarskie mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi, jak również zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku oraz w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt
(Wrocław, dnia 12 maja 2003 r.)
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 4 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymywaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 z późn. zm. i art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111, poz. 724 z późn. zm.), po zasięgnięciu opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Górze, Powiatowego Lekarza Weterynarii w Górze oraz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami we Wrocławiu Rada Miejska w Górze uchwala, co następuje:
§ 1. 1. Osoby będące właścicielami lub posiadaczami zwierząt domowych, w szczególności psów, obowiązane są do:
1) sprawowania opieki nad nimi w sposób wykluczający zagrożenie bezpieczeństwa lub większej uciążliwości dla ludzi,
2) zachowania środków ostrożności przy ich wyprowadzaniu,
3) usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta w miejscach publicznych, w szczególności na klatkach schodowych lub innych pomieszczeniach wspólnego użytku, jak również chodnikach, ulicach i placach zabaw, a także na zieleńcach i innych miejscach publicznych.
2. Właściciel lub posiadacz psa zobowiązany jest ponadto do wyprowadzania psa na spacer wyłącznie na smyczy. W pomieszczeniach wspólnego użytku w budynkach wielomieszkaniowych, takich jak korytarze, klatki schodowe, prowadzenie psów może mieć miejsce wyłącznie na smyczy i w kagańcu.
3. Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest tylko wtedy, gdy pies jest w kagańcu oraz w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko, gdy opiekun psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.
§ 2. 1. Zabrania się:
1) pozostawiania zwierząt domowych bez nadzoru, jeżeli zwierzę nie jest należycie uwiązane lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym albo na terenie ogrodzonym w sposób umożliwiający wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz,
2) doprowadzania zwierzęcia poprzez drażnienie, szczucie lub płoszenie do tego, że staje się ono niebezpieczne,
3) wprowadzania zwierząt domowych do piaskownic na placach zabaw dla dzieci,
4) wprowadzania zwierząt domowych do sklepów, zakładów produkcji spożywczej, zakładów usługowych, lokali gastronomicznych, aptek, szpitali, obiektów użyteczności publicznej.
§ 3. 1. W celu przeciwdziałania zagrożeniom powodowanym przez bezdomne zwierzęta, z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, wprowadza się obowiązek rejestracji i znakowania psów w sposób umożliwiający ich identyfikację.
2. Rejestrację psów i wydawanie znaków identyfikacyjnych (numerków rejestracyjnych) nieodpłatnie prowadzi Urząd Miasta i Gminy w Górze.
3. Właściciele psów zamieszkujący na terenie Miasta i Gminy Góra, zobowiązani są dokonać rejestracji i oznakować posiadane psy.
4. Właściciel psa, zobowiązany jest do jego oznakowania w terminie 30 dni od daty nabycia. W przypadku szczeniąt obowiązek oznakowania powstaje po ukończeniu drugiego miesiąca życia.
§ 4. 1. Zwierzęta pozostawione bez nadzoru w miejscach publicznych, traktowane będą jako bezdomne, wychwytywane i dostarczane do schroniska (azylu) dla bezdomnych zwierząt.
2. Wyłapywanie zwierząt bezdomnych prowadzone będzie w sposób następujący:
a) na indywidualne zgłoszenia w odniesieniu do błąkających się bez opieki zwierząt, w szczególności chorych lub powodujących zagrożenie bezpieczeństwa,
b) okresowo, nie rzadziej niż raz w roku, w odniesieniu do większych obszarów miasta i gminy.
3. Wyłapywanie zwierząt przeprowadzi uprawniony do tego podmiot zgodnie z zawartą umową.
4. Termin wyłapywania bezdomnych zwierząt oraz granice terenu, na którym będą one wyłapywane każdorazowo, będzie podany do publicznej wiadomości z 21-dniowym wyprzedzeniem poprzez rozplakatowanie.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-15/14/03 z dnia 29 kwietnia 2003 r. stwierdzono nieważność § 4 ust. 4)
5. Właściciel odłowionego zwierzęcia, które zostało wychwycone w trakcie przeprowadzonego wyłapywania bezdomnych zwierząt, ponosi koszty schwytania, pobytu w schronisku oraz opieki weterynaryjnej.
§ 5. Wprowadza się następujące zasady utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolnej:
1. Zakazany jest chów zwierząt gospodarskich, także gołębi, w Górze na obszarze ograniczonym ulicami: Podwale, Starogórska, Tadeusza Kościuszki oraz na terenie od ul. Kwiatowej do ul. Paderewskiego, a także przy ul. Przylesie, osiedle Starogórska-Leśna oraz na terenie osiedla Zacisze. Teren ten oznaczony jest jak na załączniku do niniejszej uchwały.
2. Na obszarze niewymienionym w pkt 1, na terenie miasta i gminy chów zwierząt gospodarskich jest dozwolony:
1) wyłącznie w pomieszczeniach do tego przeznaczonych,
2) z zachowaniem ochrony interesów osób trzecich,
3) pod warunkiem przestrzegania przepisów:
- ochrony środowiska,
- sanitarno-epidemiologicznych.
§ 6. Traci moc uchwała V/46/97 Rady Miejskiej Góry z dnia 31 lipca 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy dotyczących obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, zasad utrzymywania zwierząt gospodarskich na niektórych terenach.
§ 7. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Góra.
§ 8. Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
ZAŁĄCZNIK
PLAN MIASTA GÓRA
(grafikę pominięto)